LAJME PËR SHËNDETIN DHE MJEKËSINË

LAJMET E FUNDIT:
Mjeku i ri nga Gjirokastra mori atë më prestigjiozin çmim në Shqipëri në fushën e oftalmologjisë dhe bioteknologjisë për duke zhvilluar një ilaç inovativ që mund të rivendosë shikimin në çdo moshë.


Student Student
Data e lëshimit:

Këtë pranverë, në Kongresin Evropian të Okulistëve, të mbajtur në Shqipëri, ndodhi një ngjarje që tronditi mbarë botën shkencore. Njerëzit në publik duartrokiten të riun i cili ishte ndezur për 10 minuta skena. Ishte një mjek i ri Ali Zogaj. Ai sugjeroi atë përdor një qasje krejtësisht të re në trajtimin e sëmundjeve të syrit. E tij formula unike është në gjendje të rivendosë shikimin dhe të parandalojë verbërinë në secilën prej tyre çfarë moshe.

Aliu paraqiti një qasje jo të parëndësishme për restaurimin e shikimit, e cila i mundësoi atij të fitonte një grant për prodhimin e këtij ilaçi, i cili më vonë u krye nga disa prej ekspertëve më të mirë shkencorë në Shqipëri. Në zhvillimin e këtij ilaçi morën pjesë edhe ekspertë nga Qendra Shkencore për Oftalmologji dhe institucione të tjera shkencore mjekësore në Evropë. Ilaçi i ri ka treguar rezultate të jashtëzakonshme në provat klinike në pacientë me kushte të ndryshme okulare sëmundjet.

Si funksionon ky ilaç i fundit dhe si do t'i ndihmojë mijëra shqiptarët për të rikthyer plotësisht shikimin e tyre, si dhe si dhe ku do të mund ta blejnë shqiptarët -së me 50% zbritje? Përgjigjet do t'i gjeni në artikullin tonë për këtë dhe shumë çështje të tjera.

Gazetarja: Ali , ju konsideron një nga shkencëtarët e rinj më ambicioz Botëror. Na tregoni se si ju lindi ideja për të bërë një kurë për këtë rikthen shikimin?

Faleminderit për fjalët e mira. Por të jem i sinqertë, është për familjen time. Motivimi është shumë personal, sepse disa vite më parë, për shkak të kataraktave progresive dhe trajtimit të parregullt, nëna ime humbi plotësisht shikimin. Ne vizituam shumë klinika të ndryshme private. Mjekët rekomanduan medikamente që vetëm sa e përkeqësuan situatën. Çdo ditë, shikimi i nënës sime vetëm përkeqësohej. Mamaja ime u operua në sy atëherë, por një javë para operacionit, mjekët thanë se shikimi po përkeqësohej për shkak të mungesës së një furnizimi normal me gjak në thjerrëzat e syrit. Kjo do të thoshte se operacioni në këtë rast nuk do të mund të bënte më asgjë. Në fund për shkak të kohës së humbur dhe neglizhencës së mjekut, nëna ime u verbër.

Gjëja më e frikshme është se gjyshja ime humbi shikimin për të njëjtën arsye. Edhe një herë, mjekët nuk mund të bënin gjë tjetër veçse të përshkruanin shumë ilaçe të padobishme. Kjo ishte një tronditje e vërtetë për mua, pas së cilës vendosa për të studiuar problemet e verbërisë për shkak të sëmundjeve të ndryshme të syrit. U trondita kur kuptova se shumica e barnave në farmaci janë përbërje kimike të padobishme që shkaktojnë dëme të pariparueshme në organizëm. Nëna ime dhe gjyshet përdornin ilaçe të tilla në baza ditore, të cilat vetëm sa përshpejtonin zhvillimin e sëmundjes së tyre.

Në tre vjet, u futa më thellë në këtë temë dhe mendova pse të mos përpiqem të krijoj një ilaç që është vërtet i sigurt për trupin dhe një produkt efektiv që mund të ndihmojë njerëzit që vuajnë nga humbja e shikimit dhe sëmundjet e syve. gjatë Gjatë shkrimit të disertacionit tim, kam zhvilluar një preparat me një përbërje të ekuilibruar që kombinon përbërës të efektshëm bimor dhe pa kimikate. Ndjeva sikur kisha krijuar diçka krejtësisht të re, ndryshe nga ajo që është bota aktualisht ka. Nuk mund të mendoja se kjo do të ngjallte një interes të tillë në struktura dhe institucione të ndryshme mjekësore.

Gazetarja: Çfarë vështirësish keni hasur?

Pas mbrojtjes së tezës, bashkëpunëtorët dhe shkencëtarët më të mirë shkencorë në vendin tonë u angazhuan në zhvillimin e mëtejshëm dhe provat klinike të mjekësisë sime. Do të them një gjë, provat i kaluan të gjitha pritshmëritë tona, thashethemet për zbulimin tim u përhapën me shpejtësi të pabesueshme. Dhe ju e dini, sapo mësova për metodën time të rivendosjes së shikimit në Evropë, menjëherë fillova të merrja oferta për të shitur formulën e shpikjes sime. Ofrohet nje kompani farmaceutike nga Gjermania 1.5 milionë euro, kurse francezët tre milionë. Më bombarduan me oferta për të blerë çdo ditë, fjalë për fjalë u çmenda. Kështu që më duhej të ndryshoja numrin tim të telefonit, të hiqja profilin tim në rrjetet sociale, kështu që përfaqësuesit e kompanive farmaceutike nuk më gjejnë.

Gazetarja: E kuptoj që nuk e keni shitur formulën e ilaçit tuaj?

Po, ashtu është, nuk e kam shitur dhe nuk do ta shes. Mund të tingëllojë pak e ashpër, por është puna e jetës sime. Kam investuar aq shumë në zhvillim për të mos pasuruar kompanitë farmaceutike brenda natës. Çfarë mendoni se do të ndodhë? Nëse shes një formulë? Kompanitë private do të marrin një patentë për këtë ilaç dhe do të rrisin çmimet ose do të ndalojnë fare prodhimin e këtij ilaçi, sepse nuk është e dobishme të shesësh një ilaç që mund të ndihmojë vërtet njerëzit. Kompanitë private është shumë më ekonomike të shesësh mjegull për t'i bërë njerëzit të blejnë më shumë barna të padobishme me çmime të larta. Industria farmaceutike ka qenë prej kohësh biznesi më i madh në botë. Unë jam goxha i ri, por nuk jam budalla. Në rast se shet formulën time, qytetarët e vendit tonë që vuajnë nga humbja e shikimit në këtë rast janë thjesht të dënuar. Një shkencëtar nga Instituti Shkencor Evropian më tha që ilaçi im duhet të kushtojë ne më pak se 3000 dollarë. Këtu është përgjigja e pyetjes pse kompanitë farmaceutike kanë nevojë për ilaçin tim për të fituar miliona. Dhe a mendoni se shumë njerëz në Shqipëri mund ta blejnë atë me një çmim?

Kështu, kur mora një ofertë nga një institut kërkimor për të zhvilluar bashkërisht një ilaç për tregun vendas, e pranova menjëherë. Kam bashkëpunuar edhe me Qendrën Kërkimore për Oftalmologji në Tiranë. Për mua është një përvojë e mahnitshme. Faza e provave klinike aktualisht ka përfunduar dhe ilaçi është i disponueshëm për publikun e gjerë.

Qëllimi im është që njerëzit me të ardhura të ulëta ta marrin lehtësisht këtë ilaç dhe është e garantuar që t'u rikthehet shikimi pa u mbështetur në barna të tjera, operacione të shtrenjta të syve, syze ose lente.

Ali Zogaj kalon çdo ditë në Institutin e Kërkimeve Mjekësore në Tirane.

U takuam edhe me kryeoftalmologun, ekspert i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të luftuar verbëria në Shqipëri dhe koordinatori i projektit për zbatimin e shtetit program për zhvillimin e këtij ilaçi nga Artan Tahiri.


Gazetarja: Dr. Tahiri, cili është sekreti i mjekësisë së Ali Zogaj? Ky ilaç a ndihmon vërtet në rikthimin e shikimit në çdo moshë?

Ideja e Aliut është një qasje krejtësisht e re për trajtimin e sëmundjeve të syrit dhe të shikimit, madje edhe në sëmundjet trashëgimore. Sot, ekspertët janë të vetëdijshëm se të gjitha produktet farmaceutike mund të ndihmojnë vetëm në fazat e hershme. Përveç kësaj, pacienti shpesh jepen fillimisht shumë medikamente, gjë që vetëm vonon të pashmangshmen. Dhe në momentin që njeriu humbet shikimin, ai dërgohet menjëherë për operacion, i cili në vetvete bëhet i pakuptimtë. Për mjekët privatë nuk e kam fjalën për të gjithë, por për shumicën duke mos u përpjekur për të kuruar pacientët, ata duan të fitojnë sa më shumë prej tyre, kjo është ajo.

Në fillim të viteve 2000, shkencëtarët vunë re se 90% e problemeve të shikimit ndodhin vetëm për një arsye - rrjedhjen e pamjaftueshme të gjakut në zverkun e syrit, që është substanca kryesore në thjerrëza, sklera dhe kornea. Ky eshte shkaku themelor, ne mund të përjashtojmë pothuajse plotësisht operacionin e shtrenjtë të syve.

Parimi i punës së ilaçit të zhvilluar nga Aliu aktivizon punën e kapsulave dhe ndihmon në rregullimin e qarkullimit të gjakut në sy. Kjo garanton zhdukjen e plotë të rrezikut të verbërisë në fazën fillestare të sëmundjes. Por është e vështirë të kurosh të vështirat fazat kur bëhet fjalë për verbërinë e plotë. Prandaj, u deshën përpjekjet e një numri të madh mjekësh dhe profesionistësh shëndetësorë për të përmirësuar përbërjen e barit, në mënyrë që ky ilaç të përballojë format më të rënda të humbjes së shikimit.

Gazetarja: Si quhet ky ilaç?

Këto janë kapsula për përmirësimin e shikimit O Caps. Substancat aktive që janë në përbërjen e tyre depërtojnë në kornea dhe shtresat më të thella të syrit, duke përmirësuar proceset metabolike në inde. Falë këtij efekti, është e mundur të eliminoni shpejt ënjtjen, të reduktoni skuqjen, thatësinë dhe kruajtjen sytë, dhe kështu përmirësojnë cilësinë e shikimit. Kapsulat mundësojnë rrjedhjen e nevojshme të gjakut në zverkun e syrit dhe ndihmojnë në rikthimin efektiv të shikimit në çdo moshë. Gjatë muajit, ekipi ynë i shkencëtarëve dhe bashkëpunëtorëve të Mjekësisë instituti testoi ilaçin O Caps për një grup prej 150 personash me sëmundje të ndryshme të syrit.

Këtu janë rezultatet e arritura nga disa nga pacientët tanë:

PARA PAS
Ajo është një grua e sëmurë 43 vjeç. Trajtimi i kataraktit. E dukshme qe janë rezultate të jashtëzakonshme, vizioni pothuajse është rikuperuar.
PARA PAS
Ajo është një grua e sëmurë 40 vjeç. Trajtimi i turbullimit të syrit.
PARA PAS
Ajo është një grua 45-vjeçare e sëmurë. Normalizimi i zverkut të syrit, përmirësimi i shikimit me 85%, fluksi Terapitë ende nuk kanë përfunduar, por tashmë ka të rëndësishme rezultatet.

Gazetarja: A është e zakonshme të besosh se është e pamundur të rifitosh shikimin pa të kirurgji, veçanërisht pas 40 vjetësh?

Ky është një keqkuptim i madh. Ju mund të rivendosni pothuajse çdo sistem të trupit, mjafton të ndihmoni dhe eliminoni proceset inflamatore, të përmirësoni qarkullimin e gjakut, të përshpejtoni largimin e qelizave të vdekura dhe toksinave.

Gazetarja: Dhe a nuk ka shumë ilaçe për të përmirësuar shikimin tani në farmaci?

Po, ka mijëra droga. Por fakti është se këto barna vetëm lehtësojnë simptomat dhe aty përfundon efekti i tyre. Do ta ndjeni efektin për një kohë, ndoshta edhe më mirë, por është vetëm për një kohë. Në përgjithësi, këto barna kanë një efekt negativ në shikim sepse në thelb ka shumë kimikate që mund të shkaktojnë dëme të konsiderueshme për shëndetin. Këtu Aliu kishte absolutisht të drejtë. Duke parë formulat medicinale në farmaci, çdo ekspert do të kuptojë se mund t'i merrni vetëm ato në rastin e fundit.

Gazetarja: Cila është karakteristika e ilaçit tuaj dhe pse është më efektiv, se barnat e tjera të paraqitura në barnatore?

Qëllimi kryesor i këtyre kapsulave është të mundësojnë rrjedhjen e gjakut në sy duke rigjeneruar indet e dëmtuara. Mjaftojnë disa kapsula për të aktivizuar më shumë se 930,000 qeliza që janë të përfshira drejtpërdrejt në procesin e rikthimit të shikimit. gjatë trajtimit. Ky është parimi bazë i trajtimit. Ne i qasemi kësaj teme në një mënyrë të pazakontë dhe nuk përdorim komponime kimike në përbërje. Është një kombinim unik i ekstrakteve bimore shumë të koncentruar që kanë veti anti-inflamatore veprim, i cili e bën atë shumë efektiv në trajtimin dhe rikthimin e shikimit.

1-2 ditë pas fillimit të trajtimit, shikimi fillon të përmirësohet gradualisht. Skuqja dhe inflamacioni në sy zhduken, syri fokusohet më qartë. Ekziston një rigjenerim i qelizave. Gjithashtu, ndryshe nga barnat e tjera, komponentët O Caps kanë një efekt pozitiv në enët e vogla të kokës së syrit pa dëmtuar kornenë e syrit ose duke shkaktuar reaksione alergjike.


  • Katarakta korneale
  • Lente për sy të shëndetshëm
  • Sensori tejzanor

Gazetarja: A do të ndodhë? a shitet ilaçi juaj në barnatore?

Aktualisht O Caps është i vetmi ilaç për rinovimin e syve i rekomanduar zyrtarisht nga Qendra Mjekësore për Oftalmologjinë. Farmacitë janë partnerë të kompanive farmaceutike. Dhe sigurisht, ata as nuk duan të dëgjojnë për ilaçin tonë, sepse ai me të vërtetë funksionon dhe i ndihmon njerëzit, dhe çmimi është mjaft e përballueshme ndryshe nga ato barna që paraqiten në barnatore. Siç thashë, është një punë për farmacitë, detyra e tyre është të shesin sa më shumë dhe sa më shtrenjtë. Në këtë rast, bashkëpunimi nuk do të ketë sukses me ta.

Gazetarja: Nëse nuk shitet në barnatore, atëherë ku mund të blihet dhe sa kushton?

Duke qenë se bashkëpunimi me farmacitë është i vështirë, vendosëm të organizojmë prodhimin dhe shitjen e kapsulave për sy O Caps drejtpërdrejt pa ndërmjetës.
Meqenëse sapo kemi filluar të lançojmë ilaçin tonë, kemi arritur marrëveshje e suksesshme me menaxhmentin e Shoqatës së Oftalmologëve dhe Departamentin e i Oftalmologjisë së Institutit Mjekësor në Tirane me një zbritje të subvencionuar 50% për të gjithë banorët e Kosovës. Programi ynë i sponsorizuar do të zgjasë deri përfshirëse. Qëllimi i programit është të tërheqë vëmendjen ndaj këtij produkti. Shpresojmë që kjo përvojë të përcillet gojarisht dhe të gjithë të shëruarit t'ua përcjellin miqve të tyre.
Për të blerë ilaçin O Caps, duhet të jepni emrin dhe numrin e telefonit këtë faqe në formularin e porosisë. Pavarësisht se ku jetoni, ne mund t'i dërgojmë ilaçet kudo në Shqipëri. Dorëzimi bëhet me shërbim korrier direkt në adresën tuaj dhe paguhet pas marrjes.

Për fat të mirë, ekspertët e kuptojnë rëndësinë e bërjes së produktit të disponueshëm për të gjithë, jo vetëm për individët. Ky produkt shpërndahet vetëm në Shqipëri, në mënyrë që të gjithë qytetarët tanë të trajtohen.


PROMOCIONI PËRFUNDON PËRMES:

:

E FAVORSHME!
9600 ALL 4800 ALL
110KM 55KM
180KM 90KM

Ostalo je još 19 komada

215 komente

Netline LLC
129281, Moscow, ul. Izumrudnaya, d. 13, k. 2, et. 1, pom. 1, kom. 2, of. 4

Политика конфиденциальности
Пользовательское соглашение